načítavanie architekti
Späť na prehľad

Rodinná Vila

Objekt formálne tvorí biela hmota obytnej časti domu, ktorá sa vznáša nad tmavou garážou a suterénom. Zalomený pôdorys sa odkláňa od príjazdovej komunikácie a vytvára dostatočné predpolie pre vstup a vjazd na pozemok.

Na opačnej strane zas uzatvára intímny priestor záhrady, prepojenej s obytnými miestnosťami prostredníctvom terásy. Dom je čiastočne zapustený po pôvodných vstevniciach v teréne na výšku jedného podlažia. Takto vznikli dve pohybové úrovne. Úroveň príjazdu – hlavného vstupu a úroveň záhrady. Stavba, aj exteriér sú komponované ako jeden celok.  Všetky obytné miestnosti v obytnom podlaží sú presklenými stenami v kontakte s juhozápadným záhradným exteriérom, čo zabezpečuje ich dôkladné preslnenie. Toto priečelie hlavného obytného priestoru je tienené presahom strechy. Vysunutie strechy zamedzuje prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch (v kombinácií aj s exteriérovými žalúziami) a zároveň umožňuje preniknutie nízkeho zimného slnka do hĺbky dispozície.

Výhľad prostredníctvom dlhého pásového okna na opačnej strane domu umožňuje optickú kontrolu vstupu na pozemok. Pôdorysné zalomenie rozdeľuje obytnú plochu domu na dennú a nočnú časť.  Nočná časť obsahuje priestrannú spálňu so šatníkom a vlastnou kúpelňou a tri detské izby. Dom je navrhnutý tak, aby mohli domáci kedykoľvek počas dňa oddychovať na vonkajšej teráse. Na úrovni 1.PP sa nachádza zapustený krytý vstup s otvoreným schodiskom a skrytým šatníkom. Cez presklenné dvere ja možný priehľad do relaxačnej časti domu. Pohľadová os je zakončená na vinotéke – archívnej zbierke vín. Okrem iného sa tu nachádza aj pracovňa, hosťovská izba a wellness zóna. Tá je taktiež prepojená s exteriérom schodiskom napojená na terasu v 1.NP a vírivkou na medzipodeste. Tá je oriešntovaná do otvoreného priestoru okolia.

Spoločensku časť tvorí otvorený priestor. Obývaciu izbu od stolovacej a kuchyne oddeluje obojstranný krb. Kuchyňa s priestrannou pracovnou plochou a odkladacími priestormi potiahnutými až po strop umožňuje efektívne umiestnenie spotrebičov.Do samostatnej komory sa vstupuje cez „skryté dvere“ integrované do nábytkovej steny. Tú je možno zásobovať aj z exteriéru. Dôraz na dostatočnú kapacitu odkladacích priestorov bol kladený aj v ostatných častiach domu. Či už ide o vstavaný nábytok situovaný pri vstupe, alebo šatníkové skrine.

 

 

Zobraziť viac menej

detail photo

poloha

Olešná

účel stavby

Bývanie

Typ stavby

Novostavba

zastavaná plocha

420 m²

klient

Súkromný investor

Rok

2021